dnes je 16.7.2024

Input:

Nákup minerálnej vody pre zamestnancov z pohľadu DPH v roku 2023

26.7.2023, , Zdroj: Verlag Dashöfer

2023.07.2.3 Nákup minerálnej vody pre zamestnancov z pohľadu DPH v roku 2023

Ing. Zuzana Sidorová


Otázka:

Naša spoločnosť vyrába extrakty z liečivých bylín. Zamestnanci vo výrobe pracujú v dvojzmennej, prípadne aj trojzmennej prevádzke. Môžeme si nákup minerálnej vody pre zamestnancov účtovať do nákladov a DPH odpočítať?

Odpoveď:

Legislatívna úprava:

Podľa § 2 písm. i) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov („ZDP”), daňovým výdavkom je výdavok (náklad) na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie zdaniteľných príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom, zaúčtovaný v účtovníctve daňovníka alebo zaevidovaný v evidencii daňovníka podľa § 6 ods. 11, pričom pri využívaní majetku, ktorý môže mať charakter osobnej potreby a s ním súvisiacich výdavkov (nákladov), je daňový výdavok uznaný len v pomernej časti podľa § 19 ods. 2 písm. t), v akej sa používa na dosiahnutie,