dnes je 16.7.2024

Input:

Služba v EU cez sprostredkovateľa a Súhrnný výkaz z pohľadu DPH v roku 2024

26.4.2024, , Zdroj: Verlag Dashöfer

2024.04.2.4 Služba v EU cez sprostredkovateľa a Súhrnný výkaz z pohľadu DPH v roku 2024

Ing. Ján Mintál


Otázka:

Chcela by som Vás poprosiť o informáciu, ako by sa mal riešiť nasledovný problém:

SZČO zaregistrovaná na DU ako daňovník § 7 o DPH - poskytuje služby v štátoch EU - od roku 2022 - podával štvrťročne súhrnný výkaz za výkony v EU - podľa vystavených faktúr na odberateľov z EU - ale teraz pracoval v DE cez sprostredkovateľa z SK (DIČ/IČ DPH na SK)

a tomu vystavil faktúru za službu v DE.

Patrí to do súhrnného výkazu? ako? SK v súhrnnom nie je, je to len pre štáty mimo SK

má podať priznanie k danie z pridanej hodnoty - r. 15? ale on je platca DPH len cez §7

Neviem, ako ďalej s tým?

Prosím, vedeli by ste mi poradiť?

Odpoveď:

Legislatívna úprava:

  • zákon č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v z. n. p.

Stanovisko:

Čo sa týka povinností zdaniteľnej osoby