dnes je 16.7.2024

Input:

Daň z pridanej hodnoty pri nákupe diskov do počítačov od tuzemského dodávateľa

30.11.2022, , Zdroj: Verlag Dashöfer

2022.11.2.1 Daň z pridanej hodnoty pri nákupe diskov do počítačov od tuzemského dodávateľa

Ing. Ivana Glazelová


Otázka:

Mám tuzemskú došlú faktúru, na ktorú nám dodávateľ napriek upozorneniu neuviedol naše IČ DPH. Kupovali sme disky do počítačov. Viem, že takto nemám nárok na odpočet DPH.

Je možné dať do nákladov celú sumu alebo len základ, a ako potom zaúčtovať neuplatnenú výšku DPH?

Odpoveď:

Legislatívna úprava:

Zákon o DPH

§ 49 ods. 1 zákona č. 222/2004 Z. z. o DPH - Odpočítanie dane platiteľom - Právo odpočítať daň z tovaru alebo zo služby vzniká platiteľovi v deň, keď pri tomto tovare alebo službe vznikla daňová povinnosť.

§ 49 ods. 2 Zákona o DPH - Platiteľ môže odpočítať od dane, ktorú je povinný platiť, daň z tovarov a služieb, ktoré použije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ s výnimkou podľa odsekov 3 a 7. Platiteľ môže odpočítať daň, ak