dnes je 16.7.2024

Input:

Povinnosť odpočítania DPH z pohonných hmôt (PHM) pri využití vozidla zamestnancom na súkromné účely v roku 2022

19.9.2022, , Zdroj: Verlag Dashöfer

2022.09.2.4 Povinnosť odpočítania DPH z pohonných hmôt (PHM) pri využití vozidla zamestnancom na súkromné účely v roku 2022

Ing. Jozef Pohlod

Otázka:

Zamestnávateľ poskytuje služobné auto zamestnancovi aj na súkromný účel, pričom zamestnanec uhradí príslušnú hodnotu PHM zamestnávateľovi formou zrážky zo mzdy. Je správne ak si zamestnávateľ na vstupe neodpočíta DPH z PHM na súkromné účely a nevystavuje faktúru zamestnancovi – teda neodvádza DPH za predaj PHM?

Odpoveď:

Legislatívna úprava: zákon č. 222/2004 Z.z. o dani z pridanej hodnoty

Pohľad autora na problematiku:

Pokiaľ pri obstaraní PHL nebola odpočítana daň vzťahujúca sa na súkromné využitie vozidla, v praxi sa môže postupovať aj tak, že zamestnávateľovi nevzniká povinnosť odvodu dane na výstupe, čo vyplýva z ustanovenia § 42 zákona o DPH. V takomto prípade