dnes je 27.1.2020
Input:

Novela zákona o DPH - zníženie sadzby dane na vybrané potraviny

26.9.2019, , Zdroj: Verlag Dashöfer

2019.18.1.1 Novela zákona o DPH – zníženie sadzby dane na vybrané potraviny

Ing. Ján Mintál

Už počnúc rokom 2016 sa znížila sadzba DPH na vybrané druhy potravín z 20% na 10% (mäso z hovädzích zvierat, čerstvé alebo chladené okrem mäsa z divých hovädzích zvierat, mäso z domácich svíň, čerstvé alebo chladené, mäso z oviec alebo kôz, čerstvé alebo chladené, okrem mäsa z divých oviec a kôz, mäso a jedlé droby z domácej hydiny, čerstvé alebo chladené, mäso a jedlé droby z domácich králikov, čerstvé alebo chladené, sladkovodné ryby okrem ozdobných rýb, rybie filé a ostatné rybie mäso (tiež mleté) zo sladkovodných rýb okrem ozdobných rýb, mlieko, maslo, čerstvý chlieb). Toto zníženie bolo citeľne prenesené do zníženia cien týchto potravín priamo na pulte, t. j. s priamym profitom pre zákazníka – spotrebiteľa. Keďže základné potraviny tvoria prevažnú časť nákupného koša spotrebiteľa, došlo k preukázateľným dopadom prijatej zníženej DPH na základné potraviny priamo na pultoch maloobchodných prevádzok.

V Slovenskej republike stúpli ceny potravín medziročne počas prvého polroka 2018 o 5,4 %, čo je najvýraznejší rast v rámci celej EÚ. Bolo preto potrebné prijať opatrenia, aby sa neúmerný nárast cien potravín zastavil a naopak, došlo k reálnemu zníženiu cien. V porovnaní so sadzbami DPH v krajinách EÚ je výška DPH 20% v Slovenskej republike (10% na vybrané druhy potravín) neúmerná a neprimeraným spôsobom zaťažuje spotrebiteľa, ktorý vzhľadom na výšku priemernej mzdy, minie jej značnú časť na potraviny.

Počnúc 1. januárom 2020 sa znížená sadzba dane (10%) uplatní na zdravé mliečne výrobky (kefír, cmar, jogurty), 100% ovčiu bryndzu, zdravé ovocné a zeleninové šťavy, prevažnú časť kategórie ovocie a zelenina mierneho pásma, med a rožky a pod. Konkrétne ide o nasledujúce číselné kódy Spoločného colného sadzobníka :

- 0403 – Cmar, kyslé mlieko a smotana, jogurt, kefír a ostatné fermentované alebo acidofilné mlieko a smotana, tiež zahustené alebo obsahujúce pridaný cukor, alebo ostatné sladidlá, alebo ochutené, alebo obsahujúce pridané ovocie, orechy, alebo kakao,

- 0406 – Syry a tvaroh - len ovčia bryndza podľa § 9 ods. 8 písm. a) vyhlášky Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky č. 343/2016 Z. z. o niektorých výrobkoch z mlieka,

- 0409 00 00 – Prírodný med,

- 0701 – Zemiaky, čerstvé alebo chladené,

- 0702 00 00 – Rajčiaky, čerstvé alebo chladené,

- 0703 – Cibuľa, šalotka, cesnak, pór a ostatná cibuľová zelenina, čerstvá alebo chladená,

- 0704 – Kapusta, karfiol, kaleráb, kel a podobná jedlá hlúbovitá zelenina, čerstvé alebo chladené,

- 0705 – Hlávkový šalát (Lactuca sativa) a čakanka (Cichorium spp.),