dnes je 21.1.2020
Input:

Kúpa apartmánu ako nebytového priestoru z pohľadu odpočtu DPH v roku 2019

28.11.2019, , Zdroj: Verlag Dashöfer

2019.21.2.2 Kúpa apartmánu ako nebytového priestoru z pohľadu odpočtu DPH v roku 2019

Ing. Jozef Pohlod


Naša spoločnosť, platca DPH, zvažuje v roku 2019 kúpu apartmánu v polyfunkčnom dome. Apartmán bude podľa informácií developera zapísaný na liste vlastníctva ako “nebytový priestor – apartmán“. Polyfunkčný dom bude dostavaný a kolaudovaný v roku 2020.

Je možné si pri kúpe takto definovaného priestoru uplatniť nárok na odpočet DPH?

Odpoveď:

Pojem „apartmán” upravuje vyhláška č. 277/2008 Z. z. MH SR, ktorou sa ustanovujú klasifikačné znaky na ubytovacie zariadenia pri ich zaraďovaní do kategórií a tried, ako súbor dvoch alebo viacerých miestností na ubytovanie hostí. Jedna z týchto miestností spĺňa podmienky obývacej miestnosti. Súčasťou apartmánu je samostatné hygienické zariadenie (samostatná kúpeľňa a samostatné WC alebo kúpeľňa s WC). Apartmán je v prípade apartmánového domu vybavený kuchynkou alebo kuchynským kútom a možno ho nazvať apartmánovým bytom. Uvedené atribúty „apartmánu” sa aplikujú aj z pohľadu zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty.

Nárok na odpočet sa posudzuje podľa § 49 až § 51 zákona o DPH. Podľa § 49 ods. 2 zákona o DPH platiteľ môže odpočítať od dane, ktorú je povinný platiť, daň z tovarov a služieb, ktoré použije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ s výnimkou podľa odsekov 3 a 7. Podľa ustanovenia § 49 ods. 3 zákona o DPH – platiteľ nemôže odpočítať daň z tovarov a služieb podľa odseku 2, ktoré použije na dodávky tovarov a služieb, ktoré sú oslobodené