dnes je 6.7.2022

Input:

Faktúry za elektrickú energiu pri prenájme nehnuteľností z pohľadu DPH v roku 2022

14.6.2022, , Zdroj: Verlag Dashöfer

2022.04.2.2 Faktúry za elektrickú energiu pri prenájme nehnuteľností z pohľadu DPH v roku 2022

Ing. Ivana Glazelová


Som FO, podnikateľ SZČO, v majetku mám nehnuteľnosť – prenajímam byty, z dôvodu šetrenia nákladov, som požiadala ZSE o zmenu tarify, keďže spotrebiteľom elektriny v bytoch sú ľudia – nepodnikatelia, kde ZSE so zmenou tarify súhlasí, ale pod podmienkou, že budú vystavovať faktúry na mňa ako FO (čo bolo aj doteraz), ale bez IČO a DIČ.

Prosím, je možné tieto faktúry dať do nákladov – daňovo uznateľných, ak tam nebude IČO + DIČ? A je možné uplatniť DPH odpočet z daných faktúr? (som platca DPH)

Odpoveď:

Pohľad autora na problematiku:

Podnikateľský subjekt SZČO vykonávajúci podnikateľskú činnosť podľa § 6 ods. 1 zákona č. 595/2003 Z.z..

Účtovný doklad – zákon o účtovníctve

§ 10 ods. 1 zákona č. 431/2002 Z.z. – Účtovný doklad je preukázateľný